Na co zwrócić uwagę przy budowie domu drewnianego?

0
1476

Niskie koszty budowy domów drewnianych i krótki okres ich wznoszenia sprawiają, że stają się one coraz popularniejsze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii mogą być użytkowane przez cały rok.

Zalety domów drewnianych

Nie tylko koszty i czas realizacji mają wpływ na atrakcyjność drewnianych konstrukcji. Drewno jako materiał budowlany i wykończeniowy jest bardzo przyjazny dla człowieka. To właśnie dlatego Polacy szybko pokochali drewniane meble z IKEI. Drewno jest ekologiczne i powoduje wytworzenie przyjaznego dla mieszkańców mikroklimatu. Drewno cały czas „oddycha”, więc powietrze w pomieszczeniach jest zawsze świeże.

Wbrew obiegowej opinii domy drewniane są ciepłe i nie generują wysokich kosztów ogrzewania. Drewno nie chłonie ciepła, dlatego ogrzewane jest tylko powietrze w pomieszczeniach, a nie ściany. Dom szybko się nagrzewa, ale wolno stygnie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na dom drewniany?

Oczywiście sprawą najważniejszą jest drewno i jego jakość. Do budowy najlepiej nadają się gatunki drzew iglastych jak sosna, modrzew, świerk, jodła. Można użyć także drewna drzew liściastych jak dąb czy jesion, jest ono trwalsze, ale znacznie droższe. Drewno powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane. Obecnie stosuje się suszenie przemysłowe, więc nie ma konieczności leżakowania drewna przez 10 lat. Impregnacja pod ciśnieniem skutecznie zabezpiecza drewniane elementy przed działaniem wilgoci, grzybem i szkodnikami. Domy drewniane montowane są na sucho, więc każdy element musi być bardzo dokładnie połączony. Nie ma tu miejsca na żadne błędy, dlatego trzeba wybrać firmę doświadczoną i sprawdzoną.

W domach drewnianych można stosować wszystkie rodzaje instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej. Można także stosować wszystkie rodzaje materiałów wykończeniowych od paneli drewnianych po płytki ceramiczne.

Domy drewniane wymagają zabiegów konserwacyjnych wykonywanych co kilka lat. Uchroni to drewno przed działaniem wilgoci i szkodników. Konserwacja znacznie przedłuża żywotność drewnianego domu, który z powodzeniem może służyć kilku pokoleniom.