Domy jednorodzinne.

0
1058

Jakie domy jednorodzinne są najczęściej wybierane przez klientów? Czy również tutaj panują określone trendy? Okazuje się, że tak.
Bardzo często decydując się na wybudowanie domu jednorodzinnego inwestorzy decydują się na projekt domu nawiązujący swoim wyglądem do dworku. Dlaczego właśnie dworek? Wynika to raczej z historii Polski - styl ten ma już ponad pół tysiąca lat. Co decyduje o popularności tego typu budownictwa? Spodoba się ono przede wszystkim miłośnikom tradycji. Styl ten pozwala na stosowanie ciekawych architektonicznych rozwiązań, co jest najbardziej widoczne na ganku i froncie domu. Pewne elementy jednak nie zmieniają się od lat. To dom wolno stojący o murowanych lub tynkowanych ścianach, z czterospadowym dachem, z gankiem i kolumnami, charakteryzujący się symetrią elewacji.
Dom jednorodzinny może być to tak zwany mur pruski, popularny na Kaszubach, w którym drewniana ściana szkieletowa wypełniana jest cegłą. To niezwykle urokliwy styl budownictwa, trzeba jednak przyznać, że jest on charakterystyczny tylko dla niektórych obszarów Polski ( Śląsk, Pomorze, Kaszuby), mógłby zupełnie nie pasować estetyką do innych rejonów Polski, np. małopolski. Tam domy jednorodzinne nie należą do rzadkości, jednak ich styl zdecydowanie odbiega od tego, który występuje na Kaszubach. W większych miastach lub na ich obrzeżach bardzo często spotkać można domy należące do budownictwa współczesnego, czy inaczej mówiąc modernistycznego. Czym charakteryzują się takie budynki? Ich bryły przypominają zazwyczaj geometryczne formy, np. sześciany. Do domy stawiające na minimalizm, są niezwykle proste w formie, co więcej są one niezwykle efektowne. Elementem, który jest dla nich coraz bardziej charakterystyczny jest płaski, tarasowy wręcz dach. Estetyka tego typu nie wszystkim przypadnie do gustu - dom taki z całą pewnością będzie wyróżniał się na tle tradycyjnych zabudowań.