Domy energooszczędne

0
1083

Coraz częściej tak zwane "tradycyjne domy" wypierane są przez projekty domów nowszych, w których zastosowano nowocześniejsze materiały i rozwiązania, które pozwolą na obniżenie kosztów późniejszego utrzymania domu. Wszystkie domy energooszczędne łączy jedna wspólna zasada: posiadają one niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania. Ogrzewa się je nawet do pięciu razy taniej niż tak zwane domy tradycyjne, w budowie których nie zastosowano tak nowoczesnych rozwiązań i technologicznie zaawansowanych materiałów.
Aby dom można było uznać za niskoenergetyczny powinien on spełniać kilka wymogów: kształt budynku powinien mieć odpowiednie proporcje, zazwyczaj są to zwarte bryły bez balkonów, właściwie usytuowanie względem stron świata, a co za tym idzie, mają odpowiednio przystosowane okna - dużo przeszkleń w miejscach nasłonecznionych i ograniczenie ilości okien od strony północnej. Zasada energooszczędności i ograniczenia strat ciepła wiąże się również z wyborem specjalnych materiałów termoizolacyjnych. Stosuje się więc tu zaawansowane technologicznie rozwiązania i materiały energooszczędne, a domy niskoenergetyczne cechuje znakomita izolacja cieplna.
Specjaliści już w fazie projektowania domu uwzględniają wszystkie powyższe czynniki dbając o to, by koszt eksploatacji budynku był optymalny.
W czasach, w których szczególną uwagę zwraca się na dbanie o środowisko, domy ekologiczne zbierają bardzo dobre opinie. Tak zwane "zielone budownictwo", czyli budowanie domów ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, by były jak najbardziej ekologiczne, ergonomiczne i energooszczędne to trend, który na dobre wszedł do polskiego budownictwa. Cały czas zwraca się uwagę na to, by realizowane projekty odpowiadały najnowszym przepisom dotyczącym zasad energooszczędności. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale możemy się cieszyć z realnych oszczędności w kosztach eksploatacyjnych.