Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń.

0
1136

Odpowiednie, funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń w domu, to nie lada wyzwanie bez względu na to, czy wybierzemy dom parterowy, czy też zdecydujemy się na budownictwo wielopoziomowe. Na domy parterowe nałożone są specjalne wymagania, związane między innymi z tym, że cała powierzchnia użytkowa znajduje się na jednym poziomie. Z tego względu, bardzo dokładnie należy przemyśleć rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz domu.
Ważne jest oddzielenie od siebie części nocnej i dziennej, czy części bardziej reprezentacyjnej, przeznaczonej do przyjmowania gości, od części, która przeznaczona na użytek prywatny. W domach piętrowych sprawa jest o wiele prostsza: piętro może stanowić linię graniczną pomiędzy jednym typem pomieszczeń a drugim. W domach jednokondygnacyjnych możemy jednak mieć z tym większy problem.
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu jednopoziomowym powinno być równocześnie funkcjonalne. Należy więc unikać sytuacji, w których pomieszczenia, które zwyczajowo umieszczane są obok siebie będzie dzieliła bardzo duża przestrzeń. To jak bardzo niekomfortowa może być to sytuacja widać np. na przykładzie kuchni i jadalni dzieli, które zwyczajowo sąsiadują ze sobą. Jeżeli jednak dzieli je większy dystans, i by dotrzeć do jadalni należy minąć korytarz, gabinet i przykładowo łazienkę, serwowanie poszczególnych dań z kuchni może okazać się nieco kłopotliwe. W przypadku tych dwóch pomieszczeń bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się kuchnia częściowo otwarta na jadalnie. W domu jednopoziomowym możemy pozwolić sobie na umieszczenie gabinetu w nieco spokojniejszej części domu, w pobliżu sypialni lub garderoby. To pomieszczenia, w których w ciągu dnia nie spędzamy dużo czasu nie powinniśmy więc być narażeni na to, że przez ścianę będziemy słyszeć hałas, co prawdopodobnie miałoby miejsce, gdyby gabinet czy biuro były umieszczone w sąsiedztwie kuchni lub salonu.