Adaptacja projektu gotowego.

0
1063

Znalazłeś już projekt domu, który w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom? Jesteś pewien, że to właśnie ten budynek powinien być wzniesiony na Twojej działce? Co więcej, jesteś przekonany, że idealnie będzie do niej pasował? Twoje przekonania powinny zostać zweryfikowane przez architekta, który posiada uprawnienia do tego, by dokonać adaptacji gotowego projektu, który wybrałeś.
Adaptacja projektu to przystosowanie go do rzeczywistych warunków panujących na działce. Sam proces adaptacji można podzielić na dwie zasadnicze części: część obowiązkową oraz indywidualną. Pierwsza, obowiązkowa część przystosowania projektu do rzeczywistych warunków obejmuje dostosowanie projektu gotowego do obciążeń konstrukcyjnych i warunków gruntowych oraz dostosowanie projektu do warunków zabudowy, które zostały ustanowione przez gminę. Ponadto do obowiązków architekta należy sporządzenie projektu zagospodarowania przestrzennego i pomoc klientom w uzyskaniu dokumentacji niezbędnej podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę. Indywidualna część adaptacji projektu zależy od klienta i polega na dostosowaniu gotowego projektu domu do jego potrzeb. Najczęściej dokonywanymi zmianami są zmiana stropu, zmiana funkcji pomieszczeń, zmiany nachylenia konta dachu, zmiana kształtów, wielkości i rozmieszczenia znajdujących się w budynku otworów okiennych czy zmiana rozmieszczenia ścianek działowych. Czas adaptacji projektu to właściwie ostatni dogodny moment, w którym możemy wprowadzać do projektu zmiany.
Przeprowadzenie adaptacji projektu jest niezbędne, by otrzymać pozwolenie na budowę. Dotyczy ono gotowych projektów domów, które zazwyczaj są projektowane w oparciu o standardowe warunki, które mogą panować na działce. Ceny adaptacji projektów nie są jednolite i zależą od wielu czynników, między innymi: od ilości wprowadzanych zmian czy stopnia trudności prac.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAdpatacja a projekt
Następny artykułDomy parterowe